Ballina Bota Uragani “Irma” fillon të lërë pasojat, shkatërron një aeroport të gjithin në...

Uragani “Irma” fillon të lërë pasojat, shkatërron një aeroport të gjithin në SHBA (Foto)

Ai mbahej për një prej aeroportve më të famshëm dhe të mirë të SHBA, dhe ndodhej pikërisht në ishullin e St. Marteen në Karaibe. Aeroporti mbante emrin “Princeshë Juliana” dhe dje u shkatërrua i gjithi nga uragani famëkeq “Irma” i cili mendohet se do të jetë nga më të rrezikshmit që kemi parë.

Stuhia dje e ka vënë përfund aeroportin teksa era ka arritur shpejtësinë e 185 miljeve në orë duke fluturuar në ajër dhe gardhet e forta të sigurisë. Gurët e mëdhenj janë përplasur me një mori avionësh duke i nxjerrë jashtë funksioni ato njëherë e mirë. Pistat e ulje ngritjeve janë mbushur me rërë që uragani ka sjellë me vete duke bërë të pamundur ngritjen dhe uljen në këtë aeroport.

Stuhia, u cilësua si më e fuqishmja në Atlantik, gjatë dekadës së fundit, ku ka marrë 2 jetë njerzish deri më tani në këtë ishull Karaibesh. Aeroporti është përmbytur i gjithi dhe ndërtesa është rrënuar në disa vende plotësisht falë uraganit.