Ballina Bota VIDEO/ Tronditet Meksika, goditet nga një tërmet i fuqishëm 8 ballë. Paralajmërohet...

VIDEO/ Tronditet Meksika, goditet nga një tërmet i fuqishëm 8 ballë. Paralajmërohet cunami

 

Një tërmet i fuqishëm me magnitudë 8 ballë ka goditur bregun jugor të Meksikës ditën e sotme.

Epiqendra e tërmetit është 120 km në jug-perëndim të qytezës së Pijiapan dhe me thellësi 35 km, ka lajmëruar Observatori Gjeologjik i Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Gjithashtu si pasojë e tërmetit paralajmërohet për një tsunami i cili mund të prekë Meksikën, Guatemalën, El Salvadorin, Kosta Rikën, Nikaraguan, Panaman dhe Hondurrasin.

Sipas BBC, Tërmeti ka qenë aq i fortë saqë u ndje deri në kryeqytetin e Meksikës, Mexico City, ndërkohë që njerëzit kanë dalë menjëherë në rrugë.