Nëse ju pëlqen buka me ullinj, ju sjellim sot recetën e realizimit të saj.

Hidhini një sy dhe pse jo, nxitoni ta përgatisni.

Përbërësit

 • 500 gram miell 
 • 35 gram sheqer
 • 1 lugë gjelle me trumzë
 • 300 ml ujë
 • 200 gram ullinj 
 • 3 lugë gjelle vaj ulliri
 • 18 gram maja birre
 • pak kripë 

Përgatitja:

 • Në një tas të madh hedhim majanë, sheqerin dhe ujin pak të vakët. I trazojmë mirë dhe e mbështjellim tasin me nje peshqir kuzhine për 10 minuta. 
 • Pas 10 minutave hedhim miellin dhe fillojme e punojmë masën. Shtoni trumzën, vajin dhe vazhdoni ta ngjeshni. 
 • Në fund shtoni kripën dhe ullinjtë. Vazhdoni ta punoni brumin për rreth 20 minuta. E lini të qendrojë për 40 minuta në një vend të ngrohtë. 
 • Merrni një tepsi dhe shtroni në të një letër kuzhine. Mund ta ndani bukën në 5 të tilla ose ta vendosni të plotë, duke i dhënë me kujdes formën që dëshironi. 
 • Vendoseni të piqet në temperaturë 180 gradë përreth 45 minuta. Kontrollojeni vazhdimisht me anë të një piruni. 
 • Këshillë: Ullinjtë duhet të jenë të pastër dhe të qëruar mirë.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook