Keni frymë të rëndë (përsëri)? Nëse ju keni përjashtuar të gjitha arsyet që keni halitozë – dhe nuk jeni duke bërë ndonjë nga këto gabime të zakonshme të dhëmbëve – mos e humbni shpresën. Në të vërtetë ka një kurë të thjeshtë, por të besueshme për frymëmarrje të keqe dhe kjo është gjëja e fundit që mendojnë shumica e njerëzve.

Fryma e nuhatjes me erë të keqe mund të jetë një shenjë që ju jeni të dehidruar, sipas Dr Ada S. Cooper, D. D. S., një zëdhënëse kombëtare për Shoqatën Amerikane të Dentaleve. “Mos mendoni të jetoni një jetë duke larë gojën katër herë në ditë, gjithmonë do të kuroni frymën tuaj të keqe”, tha ajo për Business Insider. “Kur goja juaj bëhet më e thatë, ju keni më pak pështymë. Dhe kur ke pak pështymë, ushqimi dhe bakteret tentojnë të ulen në gojë për një periudhë shumë më të gjatë kohore”.

Ajo thotë se pirja e më shumë uji çdo ditë (pothuajse me siguri) mund ta mbajë dentistin larg. Dhe kini kujdes nëse pini kafe ose alkool, pirja e duhanit ose medikamente të caktuara; të gjithë ata mund të shkaktojnë gojë të thatë, thotë Dr. Cooper.

Natyrisht, ka arsye të tjera për frymëmarrje të keqe, përtej një gojë të thatë të thatë ose higjienë të dobët. Dr. Cooper rekomandon që gjithmonë të lani dhëmbët gjatë natës, pasi ushqimi i bllokuar dhe bakteret mund të prodhojnë erë gjatë kohës që fle. Nëse fryma juaj e keqe shkon përreth, një dentist mund të duhet t’ju ndihmojë të zbuloni shkakun rrënjësor të halitos tuaj.

LEXO EDHE:  Çfarë ndodh me trupin tonë kur gëlltisim çamçakëz

Nga rruga, ka një mënyrë më efikase për të mbajtur dhëmbët të pastër, gjithashtu – nuk nevojitet furça: Pini shumë ujë!

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook