Pas dorëheqjes së gjyqtares Fatmira Hajdari, bashkëshortja e të ndjerit Azem Hajdari, çështja për rigjykimin e Izet Haxhisë është drejt ngërçit.

Kjo pasi edhe trupa e re gjykuese e përbërë nga Genti Shala, Valdete Hoxha dhe Astrit Haxhialushi, është drejt tërheqjes.

Anëtarët e Gjykatës së Apelit kanë kërkuar të tërhiqen nga gjykimi, ndërsa vendimi për kërkesën e tyre do të merret brenda dy javëshit të parë të muajit.

Ish-truproja i Sali Berishës, u ekstradua nën masa të rrepta sigurie rreth tre muaj më parë.

Ai është dënuar me 25 vite burg, i dyshuar si bashkëpunëtor në vrasjen e Azem Hajdarit.

Haxhia nuk e ka pranuar kurrë një akuzë të tillë, ndërkohë që prej kohësh kishte kërkuar ekstradimin, në mënyrë që të përballej me drejtësinë shqiptare. Madje ai u dorëzua në autoritetet turke, me qëllim ekstradimin drejt Shqipërisë.

Izet Haxhia prej kohësh ka hedhur akuza të ashpra edhe në drejtim të ish-shefit të tij, liderit historik të Partisë Demokratike, Sali Berisha për rolin që sipas tij ka luajtur në ekzekutimin e Azemit.

Haxhia ka paralajmëruar se posedon disa prova të forta që sipas tij nuk janë përdorur në procesin gjyqësor të përfunduar vite më parë.

Azem Hajdari u ekzekutua me armë zjarri më 12 shtator të vitit 1998, fare pranë selisë së Partisë Demokratike.