Vaji i ullirit, me specat djegës të kuq janë një mrekulli për shëndetin tuaj dhe kurojnë probleme që lidhen me shtyllën kurrizore, reumatizmën, deformimet e kockave etj.

Vaj i specave djegës ka veprim stimulues, zgjeron kapilarët, rrit qarkullimin e gjakut, rrit metabolizmin dhe ndikon në procesin rigjenerues të epidermës së lëkurës.

Do t’ju duhen:

  • 10 speca djegës
  • 2 gota vaj ulliri
  • Kavanoz qelqi 1 litërsh

Metoda e përgatitjes:

  • Lani specat djegës. I prisni në copa të holla me thikë apo mund ti fusni në mikser.
  • Përzierjen hidheni në një kavanoz qelqi dhe më pas shtoni vajin e ullirit.
  • Lëreni përzierjen në një vend të errët. Pas 7 ditësh, mund ta lini në frigorifer dhe ta përdorni si mjekim, sidomos për fërkimin e lëkurës me probleme.
  • Herën e parë, masazhoni zonat e lëkurës me vaj, disa herë në ditë, në varësi të vendndodhjes së dhimbjes: krahëve, qafës, shpinës.
  • Pas aplikimit të vajit, do të ndjeni paksa djegie në lëkurë, por gjithçka është e durueshme.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook