Ndonjëherë makinat e vjetra kanë vlerë edhe më të madhe se sa të rejat. Ato kthehen në relike dhe shumë persona janë të çmendur për të ruajtur modelet e vjetra.

Një makinë tip Shelby 427 Cobra e vitit 1967 dhe një Ferrari 275 GTB/2 Alloy Longnose e vitit 1966 u shitën për 3.575.000 dollarë në një ankand.

Por ajo që e bën akoma më të çmendur çmimin e shitjes është fakti se ato ishin ngujuar në një garazh për plot 27 vite, pa lëvizur fare.

Ato qëndronin në garazhin e një servisi që kur pronari i tyre ia kishte lënë të vetmit mekanik të besuar.

Por ai humbi jetën në një garë të çmendur më motorë dhe makinat sportive mbetën aty.

1967 Shelby 427 Cobra
1966 Ferrari 275 GTB/2 Alloy Longnose

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook