Mishi i grirë dhe bizelja janë një kombinim i mirë për darkën e sotme, ja ideja plot shije që ju sugjerojmë.

Provoni të bëni qofte

Kjo është një recetë klasike për darkën, pasi është e lehtë për t’u bërë. Përdorni lëng për shije dhe për të kompozuar masën.

Futeni në salcë

Kalojini erëzat për skuqje në tigan të thatë para se t’i shtoni te mishi. Përdorni verë të kuqe për të shuar masën dhe në fund mos u kurseni me hudhrat. Hidheni salcën tek orizi i gatuar, buka, makaronat ose nëse jeni ambicioz bëni lazanja.

Një përzierje skuqjesh

Një tigan i nxehtë me mishi të grirë, speca djegës, perime të copëtuara dhe oriz i gatuar, i barbartë me një darkë të shkëlqyer që është gati në disa minuta. Niseni duke skuqur pak hudhër dhe speca djegës në vaj të nxehtë. Shtoni mishin dhe shtypeni me një lugë që të marrë ngjyrë kafe dhe të skuqet shpejt. Copëtoni perimet në copa të vogla. Përfundojeni gatimin me salcën që dëshironi.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook