Iraku ka bërë me dije se lufta kundër të ashtuquajturës Shteti Islamik (ISIS) ka përfunduar.

Kryeministri Haider al-Abadi gjatë një konference për mediat të dhënë në Bagdad tha se ushtria ka tashmë plotësisht nën kontroll kufirin Irak-Siri.

Kufiri i këtyre dy shteteve ishte zona ku ISIS u “fshihte”, duke u ndjekur nga humbja e qytetit të Rawas në nëntor.

Lajmërimi erdhi dy ditë pasi ushtria ruse  e deklaroi si një mision të vështirë për të mposhtur ISIS-in në Siri.

Grupi xhihadist kishte nën kontroll shumicën e territorit irakien dhe sirian në vitin 2014 dhe që sundoi mbi 10 milionë njerëz.

Disa luftëtarë të ISIS raportohen se janë larguar në Siri, ndërsa disa të tjerë janë arratisur drejt kufirit turk.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook