Ndoshta nuk e dijnë të gjithë, por analisti i njohur Artur Zheji dhe kryeministri Edi Rama, dikur kanë qenë miq të ngushtë, por më pas marrëdhënia e tyre u ftoh.

Në një intervistë për emisionin “Mos i fol shoferit” nga Rudina Dembacaj, Zheji rrëfeu arsyen pse ata nuk janë më miq aq të afërt sa dikur.

Madje Zheji zbuloi dhe një detaj nga jeta sentimentale e kryeministrit Rama.

Pjesë nga biseda

Rudina Dembacaj: Pse nuk jeni miq?

Artur Zheji: Nuk jemi zënë. Flasim, është ajo e folura e sipërfaqshme që fsheh moskomunikimin total. Për të folur, flasim.

Rudina Dembacaj: Pse u ftohët?

Artur Zheji: U bëmë dy tipa të ndryshëm. Ne kemi bërë një bisedë vendimtare që ndau rrugët tona. Ka qenë viti ’97. Në 1997, Fatos Nano që më vonë u bë miku im më i shtrenjtë dhe u bë kryeministër, e ftoi për tu bërë ministër dhe ai ftoi dy miq për tu këshilluar për të ardhmen e tij në Shqipëri. Sa kishte ardhur nga Parisi, njëri isha unë, tjetri ishte Spartak Ngjela që sot nuk le kusur, i thotë mendjefyell. Donte një këshillim, ishte akoma Rama që unë kam njohur, që e kam patur vëllacko. Ngjela i tha je në rrugën e duhur, kjo është e ardhmja jote, ti i ke të gjitha provokativat për tu bërë njishi. Parashikimi i Ngjelës doli i saktë. Kurse unë i thashë ti je artist i madh për mua dhe do humbasësh artin për politikën. Në atë kohë Rama ka patur një mikeshë gjermane, një yll e bukur, një gjermane brune me sy bojëqielli. Gjermania u nda se mendonte që ishte e dashuruar me Ramën artist jo Ramën politikan. Gjermania erdhi më vonë, ajo erdhi kur ai kandidoi për kryetar bashkie dhe i tha që deri këtu mbaj. Më pas filluan sherret politike mes tij dhe Nanos. Shokë i kisha prapë. Mbetëm deri në një farë kohe miq në një truall shumë konfliktua.

LEXO EDHE:  Berisha reagon për mosdhënien e pagave për akademikët: Dënoj këtë akt të shëmtuar dhe primitiv, ngrihuni si intelektualë mbi...

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook