Domatja më e vogël në botë me madhësinë e boronicës, është e mundur të kultivohet vetëm në klimën e Izraelit jugor.

Kompania izraelite “Kedma” ka rritur të kultivojë domaten e madhësisë së boronicës, e cila është domatja më e vogël në botë.

Fara e domates është kultivuar në Holandë dhe është modifikuar për të lulëzuar në klimën e Izraelit jugor.

Kjo është hera e parë që një domate e këtyre pëmasave prodhohet.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook