Ballina Dosier Lamtumira e fundit/ “Vrasja e njerëzve e ‘kishte lodhur’ Enver Hoxhën”, Nexhmija...

Lamtumira e fundit/ “Vrasja e njerëzve e ‘kishte lodhur’ Enver Hoxhën”, Nexhmija rrëfen të pathënat mbi regjimin

Nexhmije Hoxha, e veja 95-vjeçare e diktatorit të vonë komunist, Enver Hoxha, ka bërë së fundmi një lamtumirë në televizion ndaj shqiptarëve, duke deklaruar se kjo do të ishte diskutimi i saj i fundit.

E veja 95-vjeçare e diktatorit të vdekur, Nexhmije Hoxha, duke i dhënë intervistën e lamtumirës, u shpreh se burri i saj ishte një shpirt i ndjeshëm, të cilit i vinte keq për ekzekutimin e njerëzve.

Gjatë intervistës, Nexhmia justifikoi sërish krimet e kryera nga regjimi i bashkëshortit të saj, duke thënë se Hoxha ndoshta kishte dhimbje në shpirtin e tij për dërgimin e shumë njerëzve në vdekjet e tyre, por e konsideronte atë si detyrë të burrështetasve.

“Gjithmonë kam imagjinuar se Enver ka bërë vendimet më të vështira, siç janë ekzekutimet si një burrë shteti, i detyruar të kryejë detyrën e tij, por në shpirtin e tij ai ishte shumë i butë dhe i ndjeshëm dhe mund të ketë vuajtur”, tha ajo.

Nexhmije Hoxha citoi një shprehje franceze: “C’est la raison d’Etat, que même la raison ne comprend pas” [“Arsyet e shtetit nuk mund të shpjegohet me arsye”], duke shtuar se Hoxha në të vërtetë nuk bëri kurrë gabime në vendimet e tij.

E pyetur për vrasjet, ndalimet dhe përndjekjet e panumërta dhe punën e policisë së vjetër sekrete, Hoxha i hodhi poshtë ato si “legjenda të krijuara nga të tjerët” dhe fajësoi njerëzit në terren për gabimet e shumta të tyre, duke vepruar pa drejtimin qendror.

“Enveri ishte Sekretari i Parë i Partisë, tani une nuk mund të them se ai nuk e dinte se po ndodhnin disa gjëra, por për mua ankesat janë vetëm legjenda dhe denigrime”, tha ajo.

Ajo tha se problemi ishte se disa “njerëz në terren” po “vinin nga fshatrat dhe nga lufta, me një nivel të ulët kulturor”.

LEXO EDHE:  Deklarata e fortë e mafiozit shqiptar, Alite zbulon lidhjen me Enver Hoxhën

Hoxha foli edhe për jetën dhe fëmijërinë e saj në Manastir, Maqedoni, Institutin Pedagogjik në Tiranë, jetën e saj të mëvonshme si luftëtare partizane në Luftën e Dytë Botërore dhe jetën e saj si bashkëshorte e udhëheqësit komunist.

Hoxha pranoi se ajo ishte një këshilltare kryesore politike e burrit të saj. “Unë nuk mund ta mohoj se ai ka biseduar me mua. Unë kam qenë mikja e tij e vjetër nga lufta, me përvojë politike, kështu që biseduam për çështje politike të brendshme dhe të jashtme”, tha ajo, duke theksuar se ajo nuk ka diskutuar me të çështjet e sigurisë.

Mirëpo intervista e saj, ashtu siçu  parashikua, nxiti shumë debate në publik.

Disa njerëzu shprehën në mediat sociale se ishte shumë e papërshtatshme, që vejusha e diktatorit të trajtohej në intervistë si një njeri i famshëm, duke thënë se ai ofendonte viktimat e sistemit të komunizmit.

Disa të tjerë shtuan se në këtë intervistë të fundit, ata kishin pritur që ajo të kërkonte falje për krimet e regjimit.

Regjimi komunist shqiptar, zgjati 45 vjet dhe gjerësisht konsiderohet si një nga më të ashprat, nëse jo në botë në Evropë. Statistikat tregojnë se rreth 25,000 vetë u ekzekutuan dhe dhjetëra mijëra të tjerë u dërguan në kampet e punës.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook