Ballina Dosier Portreti i rrallë i Gjergj Kastriotit Skënderbeut me shpatë në dorë dhe...

Portreti i rrallë i Gjergj Kastriotit Skënderbeut me shpatë në dorë dhe helmetën pranë këmbëve (Viti 1660)

NGA AURENC BEBJA

 Në fillimin e veprës me titull “Scanderbegus hoc est vita et res strenue feliciterque gestae, Georgii Castrioti, Epiri regis, ob magna facta Scanderbegi dicti, contra Turcarum immanitatem & perfidiam, …” të autorit Georgio Bartholdo Pontano, gjejmë një portret të rrallë të heroit tonë kombëtar, të cilin, Aurenc Bebja, e ka sjellë për publikun shqiptar nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania”:

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook