Një ngjarje e paprecedentë ka ndodhur në Tiranë ku një një shofer autobusi të linjës Institut-Tiranë është arrestuar në flagrancë pasi drejtonte mjetin në gjendje të dehur, duke i rrezikuar jetën plot 95 pasagjerëve që ishin brenda autobuzit.

Fillimisht është konstatuar se autobusi kryente lëvizje të çrregullta, ndërsa menjëherë policia ka nisur kontrollin mbi mjetin teksa u konstatua se drejtuesi ishte nën efektin e alkoolit.

“Policia Rrugore e kryeqytetit duke patrulluar dhe monitoruar zbatimin e rregullave te qarkullimit rrugor nga perdoruesit e rruges, si dhe gjatë kontrolleve me përzgjedhje, nisur edhe nga ankesat e pasagjerëve, për mënyrën e sjelljes së drejtuesve të mjeteve të transportit publik qytetas dhe ato rreth qytetas, në rrugën “29 nëntori”, rreth orës 08:00, konstatuan një autobuz të linjës “Institut Bujqesor – Tiranë” duke qarkulluar në mënyrë të ç’rregullt.

Nga verifikimi me aparatin alkool testues, drejtuesi i autobuzit me iniciale N.K., 59 vjeç, i cili në momentin e ndalimit nga policia rrugore, po transportonte me autobuz rreth 95 pasagjerë të linjës përkatëse, rezultoi nën efektin e alkoolit në masën testi i parë 0.74 mg/l dhe testi i dytë 0.71 mg/l, në këto kushte drejtuesi i autobuzit u arrestua në flagrancë për veprën penale “drejtimit i mjetit në gjendje të dehur”.

Policia rrugore falenderon pasagjerët e autobuzit të sipërcituar për adresimin në kohë të shqetësimit duke parandaluar një ngjarje me pasoja të rënda.

LEXO EDHE:  STUDIMI/ 1 në 10 fëmijë jeton me një vakt në ditë, ja kush është zona më e kequshqyer në Tiranë

Nëse ke dyshime mbi aftësitë e drejtuesit të mjetit gjatë drejtimit, telefono 112 mos hezito”, thuhet  në komunikatën zyrtare të policisë