Në përgjithësi, Nutella, një lajthi e shijshme dhe përhapja e kakaos , tregtohet si “e shëndetshme”, pavarësisht se është një përhapje e lëngët e çokollatës.

Reklama që shfaqë fëmijët duke e lyer bukën me Nutella ishte përhapur jashtëzakonisht shumë në të gjithë botën.

Në shumicën e vendeve, ajo tregtohet si një krem i thjeshtë lajthie, dhe reklamat theksojnë faktin se Nutella nuk ka ngjyra artificiale.

Por Nutella nuk është tamam një ushqim shëndetësor .

Një imazh tani-viral i ngarkuar në Reddit (dhe fillimisht i krijuar nga qendra e konsumatorit në Hamburg, Gjermani) tregon saktësisht se çfarë ka në një kavanoz të Nutella.

Ndërsa Nutella përmban vetëm pesë përbërës (vaj palme, kakao, lajthi, pluhur qumështi i skremuar dhe sheqer), një gjysmë kavanoz është sheqer.

Sipas etiketës së saj ushqyese, një kavanoz i Nutella ka 21 gram sheqer për 37 gram të përhapur (dy lugë), që do të thotë se në realitet më shumë se gjysma është sheqer.

Pjesa më e madhe e pjesës tjetër është vaji i palmës – një yndyrë e ngurtë, që është shkaktar i kancerit.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook