Pavarësisht nga mendimi juaj mbi vezët, me siguri që nëse e hapni tani frigoriferin e keni një pako me vezë në të. Duke ngrënë vezë çdo mëngjes kjo është një mënyrë e mirë për të filluar ditën. Jo vetëm sepse ato shijojnë mjaft mirë, por edhe sepse sjellin edhe një numër të madh përfitimesh në organizëm.

Pasi të lexoni këtë artikull me siguri, që do të rrisni sasinë e konsumimit të tyre, nga 1 në 2 kokrra në ditë. Ka shumë mundësi!

Çfarë përmbajnë vezët?
Ato përmbajnë vitamina A, D dhe E, si dhe B12, riboflavin dhe folate. Në krye të kësaj, ju do të gjeni minerale të tilla si jod, hekur, kalcium, zink dhe selen. Më shumë se të dobishme për trupin tuaj apo jo?

Vezë dhe kolesterol
Mund të keni dëgjuar se vezët janë të këqija për ju, sepse ato përmbajnë kolesterol? E gabuar! Ka sigurisht kolesterol në vezë, por nuk është gjë e tmerrshme për ty. Ju nuk duhet të shqetësoheni për kolesterolin në vezë, kështu thotë edhe eksperti i dietave Jennie Nyenvik.

Humbisni peshë me vezë
Studimet tregojnë se një mëngjes i pasur me proteina mund t’ju ndihmojë në humbjen e peshës. Sipas hulumtimit, një dietë e ulët në kalori, e kombinuar me një dozë të rregullt vezësh për mëngjes, mund t’ju ndihmojë të humbni peshë dy herë më shpejt. Gjithashtu, mbani në mend se vezët mund të ndihmojnë që të ndiheni të ushqyer përgjatë gjithë ditës, që do të thotë se ato janë të dobishme në uljen e konsumit të kalorive në përgjithësi.

Vezët forcojnë sistemin tuaj imunitar
Duke pasur parasysh se po futemi në stinën e ftohtë të dimrit, me kollë e tështitje, tani është koha e përkryer për të thënë se vezët mund të forcojnë sistemin tuaj imunitar. Studimet kanë treguar se vetëm dy vezë në ditë mund të ndihmojnë në mbrojtjen nga infeksionet, viruset dhe sëmundjet e përgjithshme. Një vezë përmban 22% të konsumit të rekomanduar ditor të selenit; një element i njohur për forcimin e sistemit imunitar.

LEXO EDHE:  Çfarë rrezikojmë nga mungesa e vitaminave dhe mineraleve të ndryshme

Kujtesë më e mirë
A keni dëgjuar ndonjëherë për kolino-aminoacidet? Ndikojnë në sinjalet nervore që na ndihmojnë të kujtojmë gjërat e vogla çdo ditë, për shembull, ku lëmë çelësat ose portofolin. Sipas hulumtimit, shtesat plotësuese të kolinës mund të përmirësojnë kujtesën dhe reagimin.

Fantastike për sytë tuaj
Lutein ndihmon sytë tuaj për të mbajtur një vizion të qartë dhe të mprehtë. Hulumtimet e reja kanë treguar se vezët e pulave janë të pasura me lutein, dhe janë kaq të dobishme për njerëzit tuaj. Luteni prodhohet natyrshëm nga sytë tuaj dhe mbron retinën nga dëmtimi.

Lufton depresionin
Vitamina D mund të jetë e vështirë për t’u marrë në dimër. Megjithatë, vezët në të vërtetë mund t’ju ndihmojnë ta merrni. Vitamina D është, sigurisht, jashtëzakonisht e dobishme drejt balancës PH të dhëmbëve tanë dhe forcimin e kockave tona në përgjithësi. Vitamina D, gjithashtu mund të ndihmojë në parandalimin e depresionit!

Forcimi i skeletit
Kur hani vezë ju merrni kalcium, i cili është i rëndësishëm për forcimin e skeletit tuaj dhe parandalimin e osteoporozës.

Bën mirë për gjakun
Vezët përmbajnë shumë folatë, e cila është një lloj vitamine B e domosdoshme për formimin e qelizave të kuqe të gjakut. Njerëzit që nuk kanë folatë mund të jenë në rrezik të anemisë. Është gjithashtu e rëndësishme kur bëhet fjalë për fetuset që zhvillohen në mitër.