Ndoshta ju ka ndodhur kur jeni me dikë që të ndjeni një atmosferë të keqe sikur ai person është duke ju marrë energjinë tuaj.

Shkenca thotë se çdo gjë rreth nesh është energji, dhe ne jemi gjithashtu transformime të energjisë.

Një studim i kryer në Universitetin Belfield në Gjermani zbuloi se bimët marrin energji nga bimë të tjera.

Rezultatet e këtij studimi u pasuan nga një mjek dhe terapist, Olivia Bader-Lee.

Bioenergetika është shkenca që studion se si energjia sillet në gjërat e gjalla. Studimi përfshinte algat ose për të qenë më preciz Chlamydomonas reinhardtii. Përveç fotosintezës, algat kanë një tjetër burim energjie që po merr energji nga algat e tjera.

Olaf Kruse është biolog biologu gjerman dhe ai është autori i këtij studimi. Zbulimi i tij u botua në faqen e natyrës. Bader-Lee shpjegon se trupat njerëzorë janë si sponga që marrin energji që është rreth nesh.

Kjo është arsyeja pse disa njerëz nuk ndihen rehat kur janë rreth njerëzve të veçantë. Trupat tanë janë të ngjashëm me bimët që thithin energji për të ushqyer gjendjen emocionale. Gjithashtu, mund t’i japim energji qelizave dhe të rrisim nivelet e kortizolit dhe të katabolizohen.

Kjo shpjegon pse disa njerëz shpesh ndryshojnë gjendjen e tyre, dhe ata janë të lumtur, duke qeshur, optimistë, të shqetësuar, të zemëruar, të trishtuar dhe të stresuar. Sipas Bader-Lee, gjatë qindra viteve të fundit, kemi humbur lidhjen tonë

Natyra në të cilën thithja e energjisë do të ishte shumë e dobishme për njerëzit. Në fakt, shpirti ynë është energji dhe nuk ka asgjë ‘mbinatyrore’, por vetëm manifestim i energjive të ndryshme në botë.

Kulturat e lashta nga secili kontinent ishin të vetëdijshëm për këtë, ndërsa shkencëtarët e injoruan atë. Megjithatë, disa shkencëtarë kanë tendencë të guxojnë t’i trajtojnë këto probleme. Pjesa tjetër e tyre kanë frikë nga refuzimi dhe kritikat nga komuniteti shkencor.

1. Të jetë e bazuar dhe e përqendruar

Nëse jeni në gjendje të qëndroni të përqendruar në vetë tuaj shpirtërore, do të jeni në gjendje të shihni nëse ka diçka tjetër që po ndodh. Pra, ju duhet të qëndroni në qendër dhe të bazuar.

LEXO EDHE:  Përplaset autobusi në autostradë, 2 të vdekur dhe 20 të plagosur

Gjithashtu, duke u bazuar, ju mundëson t’i jepni energji dhe emocione të tjerëve nëpërmjet lidhjes suaj të bazës me intuitë.

2. Mos rezistoni

Zakonisht, ato gjëra që ju rezistoni për të qëndruar me ju. Nëse e gjeni veten në një situatë për të qenë me njerëz që ju bëjnë të ndiheni keq, nuk duhet t’u rezistoni atyre sepse kjo energji do të rrinë me ju.

Nëse dëshironi të jeni në një shtet jo-rezistencë, duhet ta imagjinoni veten sikur jeni një gotë e pastër uji. Në këtë mënyrë negativiteti nuk do të hyjë në ju.

3. Aura Space

Secili prej nesh ka një atmosferë të energjisë. Nëse nuk e keni këtë hapësirë, jeni të prekshëm nga energjitë e tjera. Ju duhet të dini se keni një hapësirë ​​atmosferike rreth jush për të qenë të sigurt.

4. Pastroni energjinë tuaj

Nëse doni të bëni pastrimin e energjisë, duhet të imagjinoni atmosferën tuaj dhe një dush të artë. Në këtë mënyrë, ju do ta lini energjinë e artë brenda hapësirës dhe aurës tuaj, dhe ju duhet të ndiheni të freskët dhe të pastër.

5. Riktheni energjinë Tuaj

Kur e keni energjinë tuaj rreth jush, energjitë e njerëzve të tjerë e kanë të vështirë të vijnë tek ju. Pra, mos përqendrohuni te njerëzit e tjerë, por përqendrohuni te energjia juaj. Dhe, për të rimarrë energjinë tuaj, vetëm imagjinoni një diell të artë disa centimetra mbi ju.

Kjo do t’ju kthejë energji. Pastaj, sillni diellin nga lartësia e atmosferës suaj dhe e vendosni atë në hapësirën tuaj. Në këtë mënyrë ju do të merrni energji në hapësirën tuaj.

Pas të gjitha, ju duhet të mbani në mend se personi i vetëm në kontrollin e jetës suaj është ju. Kini kujdes se kush e lini në jetën tuaj, shprehni mendimin tuaj, zbuloni problemet tuaja dhe i zgjidhni ato, mësoni se si të injoroni dhe pranoni që jo të gjithë do t’ju pëlqejnë.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook