Studiuesit sugjerojnë, se rreziku i kancerit të gjirit mund të ulet duke mbajtur një dietë dhe peshë të shëndetshme. 

Prandaj, ka kuptim të hiqn nga regjimi i përditshëm ushqimet që rrisin rrezikun e shumimit të qelizave kancerogjene.

1. Bulmeti

Për të ruajtur prodhimin për një kohë sa më të gjatë, fermerët përdorin gjithëfarë kimikatesh dhe hormonesh. Një prej tyre është dhe rGBH. Qumështi i lopëve që trajtohen me rGBH përmban nivele më të larta të një hormoni që rrit insulinën-1 ose IGF-1. Ky hormon është i pranishëm në mënyrë natyrale tek njerëzit dhe rregullon ndarjen apo diferencimin e qelizave. Studimet kanë zbuluar se nivele e larta të IGF-1çon në rritjen e rrezikut të kancerit të gjirit.

2Yndyrna

Studimet kanë treguar se jo të gjitha yndyrnat janë të këqija. Yndyra nga ushqimet e përpunuara shoqërohet me një rrezik në lartë të kancerit të gjirit, por yndyra nga perimet dhe frutat lidhet me një ulje rreziku.Trans-yndyrnat lidhen me një rrezik më të lartë të kancerit të gjirit dhe duhet të shmangen. Yndyrnat trans zakonisht gjenden në ushqime të përpunuara

3. Mishi i Kuq

Disa studime kanë gjetur një lidhje mes mishit të kuq dhe qelizave kancerogjene.

4. Sheqeri i rafinuar

Gratë që raportuan se konsumonin në sasi të larta sheqer të rafinuar kishin një rrezik 27% më të madh të kancerit të gjirit, krahasuar me gratë që konsumonin më pak, sipas revistës Cancer Causes and Control.Një dietë e pasur në karbohidratet e rafinuara lidhet me nivele më të larta të glukozës në gjak, duke e detyruar trupin tuaj të lirojë insulinën. Kjo insulinë inkurajon qelizat e kancerit të rriten dhe con ne nivele më të larta të estrogjenit, që mund të nxisin zhvillimin e kancerit të gjirit.

LEXO EDHE:  Vorë/ Zjarr me përmasa të mëdha afër fabrikës së fishekzjarreve, forca të shumta po përballen me flakët (FOTO)

5. Vaj vegjetal

Vajrat vegjetale, duke përfshirë atë të sojës, misrit apo lulediellit janë të pasura në yndyrnatë ngopura që rrisin oksidimin e kancerit në trup.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook