Ballina Edukim Arsyet përse nuk duhet të vini dorë tek fëmijët tuaj

Arsyet përse nuk duhet të vini dorë tek fëmijët tuaj

SHPËRNDAJE

Shumë prindër kanë momente acarimi me fëmijët e tyre, dhe ka raste që arrijnë deri aty sa ushtrojnë edhe dhunë fizike tek ata. Dhe kjo është e ndaluar pasi është gjëja më e gabuar që mund të bëjnë.

Të godasësh një fëmijë, për çfarëdolloj arsyeje nuk do i japësh aspak një mësim, veç se do e bësh të ndihet i pasigurtë dhe i vetmuar. Llogjikoni para se të prekni fëmijën tuaj dhe ta lëndoni si fizikisht dhe shpirtërisht. Ata do të rriten me probleme dhe do të kenë shumë probleme në të ardhmen ku do të privohen nga një mori gjërash që do të duan të bëjnë.

Në shumicën e rasteve fëmijët imitojnë prindërit kur rriten, duke gjetur zgjidhje te dhuna në familje dhe në fëmijët e tyre. Kur ju dhunoni një fëmijë, me shumë gjasa po krijoni një person problematik në të ardhmen. Edhe nëse padashur e humbisni kontrollin dhe arrini të qelloni fëmijën tuaj, kërkojini menjëherë falje, dhe përpiquni t’i shpjegoni arsyen pse e bëtë këtë veprim pasi nuk do tju falë më vonë dhe do kërkoni falje për jetën e shkatërruar tek ai.

Comments

comments

SHPËRNDAJE

Kërkesa e Holandës për vizat, reagon Nishani: Alarm për të gjithë! Të pastrohet Parlamenti nga kriminelët

FOTO/ Pushimet luksoze të zëdhënëses së PD larg Shqipërisë

VIDEO/ Reperi i njohur çmend fansat në Jalë, shihni si e hapi koncertin në Folie Marine (Ekskluzive)

“Në Shqipëri vrasje, therje, krim dhe drogë, timonieri lëpin tepsinë!”, Berisha ironizon kryeministrin Rama

Rama ftesë qytetarëve që të bëhen pjesë e zyrës së re të bashkëqeverisjes: Edhe 1 javë kohë për të aplikuar

FOTO/ Makina superluksoze që po “çmend” Dhërmiun kushton gjysëm milion euro. Kush është biznesmeni që e ka?

Luana e shfaq veten si më e kërkuara, por komenti i të dashurit është ai që spikat më shumë

Radhën e ka Italia, pas sulmeve terroriste në Spanjë dhe Finlandë kërcënohet edhe vendi fqinj nga ISIS

Bllokohen 600 kg drogë në ujërat italiane, përfundojnë në pranga dy skafistët shqiptarë

Del ana e keqe e Maqedonisë, korçarët tregojnë kërcënimet: Do e shikosh çfarë do të të ndodhë pasi të kthehesh

Artikulli paraprakPukë/ Çarje gomash e thyerje xhamash kryeplakut të Fierzës
Artikulli tjetërDurrës/ Arrestohet “gangsteri” nga Vlora (Emri)