Ballina Ekonomi Ahmetaj : Në mandatin e ri do të ulim taksat, dhe do...

Ahmetaj : Në mandatin e ri do të ulim taksat, dhe do te rrisim pagat në shtet me 40%

SHPËRNDAJE

Propozimi më i rëndësishëm në programin e ri të Partisë Socialiste, që prek bizinesin, është ulja me gati tre herë e tatimit mbi dividentin.

“Do të vijojmë të kemi tatim-fitimin në nivelin aktual, por do të ulim në 6 për qind dividentin”, deklaroi Arben Ahmetaj.

Ish-ministri i Financave është një nga hartuesit kryesorë të programit qeverisës të socialistëve. Ai tha se taksa mbi pagat e larta do të ulet në 18 për qind, ndërsa tatim fitimi për kompanitë e softwareve bëhet 5 për qind.

“E gjitha do të ndodhë ndërsa ne ulim borxhin. Po të shikoni propozimet e partive të tjera, ato nuk e marrin parasysh borxhin. Të rrisësh borxhin sot është të ngarkosh qytetarët me fatkeqësi”, tha Ahmetaj.

Por veç taksave, biznesi ka edhe një tjetër shqetësim të madh. “Por qeveria mund të shohë mundësitë për uljen e kostove të produkteve vendase. Duhet të përmend gjithashtu, sepse e kam shqetësim, çmimin e lartë të energjisë. Ne nuk jemi konkurrencialë”, deklaroi Luan Bregasi.

“Jam shumë i ndërgjegjshëm që duhet parë tashmë kostoja e energjisë për biznesin, për të kërkuar një ekuilibër të ri. Të bëjmë ato që kemi mundësi, pa prishur shëndetshmërinë e sistemit së bashku”, shtoi Ahmetaj.

Socialistët premtojnë gjithashtu se do të rrisin rrogat në shtet me 40 për qind, ndihmë për familjet e reja, si dhe shpërblim për pensionistët nga 7 deri në 10 mijë lekë çdo vit.

SHPËRNDAJE

FOTO/ “Të lënë në mëshirë të fatit dhe të harruar nga të gjithë”, fëmijët romë të shtrirë në qendër të Durrësit

Paralajmërimi i fortë i Bashës: Ja ç’do të ndodh të hënën…

VIDEO/ Shokon Big Mama: Deri dje më thonin motër, sot krejt po ma lypin

Ndarja me moderatoren, Vin Veli e pranon publikisht: Po, e kam tradhtuar Borën

Tronditet Kanadaja, gjendet i vdekur në banesë miliarderi i “Apotex” dhe gruaja e tij, dyshohet se mund të jenë vrarë

Gazetari investigativ plas “bombën” e rradhës: Ja kush mund ta fundosë Saimir Tahirin

Petrit Vasili: Mirë që Rama shkel mbi Komisionin e Venecias, po ambasadorët ç’hall kanë që e pranojnë?

Takim i paparalajmëruar mes ambasadorit Donald Lu dhe Presidentit Meta

VIDEO/ U arrestua se fyeu grekët, shqiptarin e ndjek fati i keq edhe pasi del nga burgu. Ja çfarë i ndodhi

VIDEO/ Në Rumani këndohet shqip, “Nëntori” i Arilenës mahnit publikun vendas dhe jurinë e “The Voice”

Artikulli paraprakE pabesueshme , del alkoli që të dobëson
Artikulli tjetërA na kontrollon ne frika , apo ne atë ?