Ballina Ekonomi Guvernatori i BSH ka një lajm të mirë: Rritja ekonomike do të...

Guvernatori i BSH ka një lajm të mirë: Rritja ekonomike do të vazhdojë, po krijohen mundësi për paga më të larta

SHPËRNDAJE

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, ka folur në lidhje bilancin ekonomik për 6-mujorin e parë të vitit 2017.

Sipas rezultateve të deritanishme, Sejko tha se rritja ekonomike do të vijojë, dhe kjo do të krijojë kushtet e duhura edhe për kthimin e inflacionit në objektiv brenda vitit 2018.

Guvernatori theksoi se përmirësimi i ekonomisë do të mundësojë rënien e normës së papunësisë dhe rritjen e pagave.

“Rritja ekonomike do vazhdojë dhe afatmesëm e mjaftueshme për të vendosur ekonominë në ekuilibër dhe do jetë mjaftueshëm për kthimin e inflacionit në objektiv brenda vitit 2018. Nisur nga ecuria për inflacionin mesatar për 2017 ka pësuar një rishikim të lehtë për poshtë. Ekonomia duket se po i afrohet nivelit potencial, nisur edhe në rënien e normës së papunësisë.

Ky përmirësim do mundësojë rritje të pagave. Efekti negativ i kursit të këmbimit pritet të shuhet gradualisht. Ekonomia vazhdon të lëvizë në një trajektore rritëse. Inflacioni mesatat i tre mujorit të dytë ka shënuar rënie. Rritja e aktivitetit ekonomik ka qenë më e lartë se pritshmëritë tona. Konsumi dhe investimet private janë rritur si rrjedhojë e përmirësimit të besimit në ekonomi, rritjes së investimeve të huaja direkte. Politika fiskale ka prodhuar stimuj pozititiv”, tha Guvernatori Sejko.

Comments

comments

SHPËRNDAJE

“Përçahet PD-ja”, kritiku i Bashës sulmon Jemin Gjanën: Ki respekt të paktën për veten, mos e poshtëroni më shumë…

Degjeneron mbledhja e Kryesisë së PD, Jemin Gjana tenton të rrahë kritiken e Bashës

Çmendet moti/ Fillojnë reshjet e para të dëborës, ja qyteti ku janë zbardhur malet

Operacioni i Policisë në Elbasan, reagon Berisha: Çako i drogës arrestoi 27 endacakë, por me Bandën e Ramës…

Albi Nako qan live në studio për Klaudia Pepën, ajo i dërgoi një videomesazh

Sekuestrohen prona dhe llogari bankare në Tiranë, policia jep detajet: Ja kujt i përkasin

Fotoja e Ramës me Trump, shpërthen Spartak Ngjela: O pafille, shqiptarët s’janë indianë

MAKABRE/ Si u gjetën me këmbë dhe duar jashtë varrit dy vëllezërit nga Devolli?

Sulmi me blind ndaj Policisë, Haki Çako flet për “barrikadën e krimit”: Autori është identifikuar

DETAJET/ Superaksioni i Policisë në Elbasan, arrestohen 27 “të fortë”. Bllokohen prona e mjete superluksoze

Artikulli paraprakKundërshton dhe tenton të godasë oficerin e policisë, ja se si arrestohet femra rebele në Ibiza (VIDEO)
Artikulli tjetërVasili reagon ndaj situatës së drogës në Shqipëri: Rama është përgjegjësi kryesor. A do ta shkarkojë veten?