Ballina Aktualitet Kosovarët “pushtojnë” bregdetin e Durrësit

Kosovarët “pushtojnë” bregdetin e Durrësit

Fundjava ka nisur mbarë në bregdetin e Durrësit, pasi temperaturat optimale kanë mbushur plazhin.

Pushuesit nga Kosova dhe Maqedonia tashmë kanë nisur sezonin e pushimeve, duke e konsideruar Durrësin si shtëpinë e tyre. Ata shprehen se krahas mikëpritjes, natyrës dhe qetësisë, janë çmimet e favorshme që i bëjnë të zgjedhin Durrësin.

Ndërkohë, vizitorët  ngrejnë shqetësimin për mungesën e hapësirave publike dhe atë të higjenës.

Edhe pse këtë sezon turistik është punuar për pastrimin e rërës dhe është vendosur nën monitorim cilësia e ujërave, në plazhe mungojnë rojet bregdetare, dushet dhe tualetet publike.