Ballina Ekonomi Lajme të mira për turizmin në Shqipëri, në 5 muaj kanë hyrë...

Lajme të mira për turizmin në Shqipëri, në 5 muaj kanë hyrë mbi 1 milionë turistë të huaj

SHPËRNDAJE

Kur e gjithë vëmendja mediatike është e përqëndruar në zhvillimet politke, një lajm i mirë vjen për sektorin e Turizmit në Shqipëri.

Pesë muajt e parë të vitit 2017 duket se kanë pasur një numër në rritje të shtetasve të huaj të ardhur në Shqipëri.

Sipas shifrave të Institutit të Statistikave, kanë hyrë mbi 1 milionë të huaj, ndërsa në rritje ka qënë edhe numri i shtetasve shqiptarë të dalë nga Shqipëria. Në janar maj dolën 1 milionë e 822 mijë shqiptare nga territori.

Një milion e 300 mijë shtetas të huaj kanë hyrë në vendin tonë në pesë muaj të këtij viti dhe rritja krahasuar me 5 muajt e 2016 është 9.5%. 

Të dhënat zyrtare të INSTAT shprehin se vetëm në muajin maj kanë hyrë 721 mijë shtetas të huaj dhe shqiptarë, ndërsa kanë dalë 789 mijë.

Por në rritje rezulton edhe numri i shtetasve shqiptarë të larguar nga territori i vendit, ku në 5 muaj kanë dalë 1 milion 882 mijë shqiptarë.

E ndërsa përkon edhe me muajin e fushatës, në maj është ulur numri i vizitorëve të huaj të ardhur në Shqipëri me 7.8%, duke arritur në 134 mijë vizitorë në maj për qëllime pushimi dhe vizita ditore.

Të huajt për qëllime personale po ashtu shënoi ulje, ndërsa në rritje ka rezultuar numri i shtetasve të huaj të hyrë në Shqipëri për qëllime biznesi me 67%.

Lëvizjet e shtetasit e huaj dhe shqiptarë kanë zgjedhur kryesisht ti bëjnë në rrugë tokësore në masën 79% dhe ajrore 13%.

Ajo që veçohet është se numrim më ta madh të shtetasve të huaj të hyrë në Shqipëri e zënë ata nga Kosova referuar kjo edhe me sezonin e pushimeve kur këta shtetas zgjedhin që fundjavat ti kalojnë në bregdetin shqiptar.

 Vërehet një rritje e hyrjeve nga Mali i Zi, Maqedonia dhe Greqia. 

Comments

comments

SHPËRNDAJE

Policia arreston 14-vjeçarin, plagosi me thikë adoleshentin (FOTO)

Vjen surpriza e Edi Ramës për të gjithë punonjësit e administratës

Reagon ish-ministri i LSI: “Largimi i Llallës, loja me peshq e me sorra mbaroi!”

VIDEO/ Basha deklaron: Edi Rama nuk do të emërojë Prokurorin e Përgjithshëm

Deklarata e Ministrisë së Brendshme: “Arratia e ish-shefave të policisë, ja çfarë ka ndodhur

Deklarata e Bashës: “Këmbanat po bien, Edi Ramës po i vjen fundi”

Mbledhja e Këshillit Bashkiak/ Socialisët duartrokasin për arritjet e Veliajt, përgjigja e demokratëve: “Parti Enver jemi gati kurdoherë”

Rritje pagash në sektorin e Zjarrfikësit. Bashkia e Tiranës propozon projektvendimin

Berisha ironizon urdhër arrestet e katër policëve, “Rama firmos azilin politik të narkodrejtorëve”, ja emrat

Panairi Dimëror në Grand Place, Bruksel. Erion Veliaj i uron rrugë të mbarë përfaquesve shqiptarë

Artikulli paraprakDurrës/ PS hedh akuza të forta drejtë LSI : “Shpërthimi ishte një inskenim i krijuar nga LSI me qëllim”
Artikulli tjetër“Kulla e Ferrit”, ja se çfarë e shkaktoi tragjedinë në Londër