Pas një mungesë të gjatë në syrin e publikut sepse vendosi të mbante një profil të ulët, Elvana Gjata u rikthye vetëm 2 ditë para ditëlindjes së saj të cilën e festi me 3 shkurt.

Prej disa muajsh është përfolur për shfaqjen e një filmi ku luan Ermal Mamaqi dhe këngëtarja Elvana Gjata. ‘Dy gisht mjaltë’ është filmi që pritej të trasmetohej në ditën e Shën Valentinit, por që mesa duket planet kanë ndryshuar.

Këngëtarja paska plane të tjera dhe do ta shohim shumë shpejt.

Elvana Gjata do të performojë më 17 shkurt në festën e pavarësisë së Kosovës, e cila do të performojë aty.  Me këngën “Kuq e zi” do të bëjë përballjen e parë me publikun, pas shkëputjes së saj në muzikë. Pra, nëpërmjet muzikës do të gjejë forcën për të ecur përpara dhe të lerë pas gjërat e së shkuarës.