Marrëveshja e arritur tashmë mes kryeministrit, Edi Rama dhe liderit të opozitës, Lulzim Basha parashikon largimin e 6 ministrave dhe zv.kryeministrit, poste që tani do i takojnë Partisë Demokratike.

LARGOHEN NGA QEVERIA
1.Zv.Kryeministër (Niko Peleshi)
2.Ministri i Brendshëm (Fatmir Xhafaj)
3.Ministri i Arsimit (Lindita Nikolla)
4.Ministri i Shëndetësisë (Ogerta Manastirliu)
5.Ministri i Mirëqenies Sociale dhe Rinisë (Olta Xhaçka)
6.Ministri i Financave (Arben Ahmetaj)
7.Ministri i Drejtësisë (Petrit Vasili)

Gjithashtu pjesë e marrëveshjes Rama-Basha janë edhe 5 nga drejtoritë kyç në administratën shtetërore që tanimë do drejtohen nga opozita.

DREJTORËT QË LARGOHEN
1. Drejtori i OSHEE (Ardian Çela)
2. Drejtori i Përgjithshëm i Aluiznit (Artan Lame)
3. Drejtori i Përgjithshëm i Hipotekave (Ilirjan Muho)
4. Drejtori i Përgjithshem i Burgjeve (Miklovan Kopani)
5. Drejtori i Përgjithshem i Agjensisë së Zhvillimit Bujqësor e Rural (Suela Popa)