Një qytet në ShBA që prej shekullit 19-të, ka marrë emrin Santa Claus, por ja si është jeta atje?

Në një rrugë të një qyteti amerikan në cepin  jugperëndimor të Indianës, ndodhet një shenjë rruge që ngjan si një yll Krishtlindjesh, Santa Claus, 4 milje larg.

Kur arrin në qytet është një statujë 10 këmbë e lartë e Babagjyshit që të mirëpret në qytet.

Rruga kryesore quhet Bulevardi i Krishtlindjeve, në qytetin që quhet Fshati i Liqenit të Krishtlindjeve ku jetojnë 2500 persona.

Në Santa Claus të Indianës ka Krishtlindje në 365 ditët e vitit, por a mërziten banorët e tij nga kjo.

Jo, jetoj këtu prej 27 vitesh, dhe ajo është pjesë e jona” – thotë Michael Johannes, nga Melchior Drive.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook