Formula 1 rezervon gjithmon surpriza, Valtteri Bottas dominon gjithë garën e Austrisë nga fillimi në fund. Kampioni i botës në fuqi zë vendi i katërt teksa duket se Ferrari është rikthyer fuqishëm në garën për të qenë sërish makina më e shpejtë e botës së Formula 1.

Me këto rezultate gara mes Sebastian Vettel dhe Lewis Hamilton thellohet gjithmonë e më shumë pasi tashmë Vettel është rreth 20 pikë para britanikut.

Vendi i tretë arriti Daniel Ricciardo me Red Bull.