Pa marrë parasysh se sa i tmerrshëm është filmi, ajo që shihni në ekran nuk është gjithmonë më mirë se ajo që mbeti prapa skenave.

Industria e filmit është shumë interesante! Bright Side bëri një listë prej 18 fakteve pak të njohura rreth filmave popullorë që janë shumë interesante për të lexuar, transmeton Telegrafi.

Sipas romanit të Stephen King IT, kllouni Pennywise zgjohet çdo 27 vjet. Ky libër u adaptua për herë të parë në ekran në vitin 1990 dhe adaptimi i ri u lirua 27 vjet më vonë. Bill Skarsgard, i cili luajti Pennywisen, ishte 27 vjeç gjatë xhirimeve.

Kllouni Pennywise u frymëzua nga vrasësi i vërtetë dhe përdhunuesi John Wayne Gacy, i cili do të vishej si një klloun në një festë fëmijësh. Ai u paraqit si një anëtar aktiv i komunitetit dhe ishte i njohur për fëmijët e sëmurë zbavitës dhe grumbullimin e të hollave për bamirësi.

Jackson Robert Scott i cili luan Georgien në ‘IT’ ka punuar tashmë në ‘Scary’ nga Walking Dead dhe Criminal Minds. Edhe pse ai është vetëm nëntë vjeç, ai nuk është i frikësuar nga kllounët apo përbindëshat dhe gjithmonë gëzon ndjenjën e të qenit i vendosur.

Vokalizimi i shpejtë i komunikimit në Jurassic Park ishte asgjë më shumë se zhurma e regjistruar e breshkave që kishin marrëdhënie seksuale.

“E Bukuria dhe Bisha” (1992) ishte filmi i parë i animuar që u nominua për një ‘Oscar’ në kategorinë më të mirë. Megjithatë, ‘Heshtja e Qengjave’ fitoi çmimin në këtë kategori.

Në filmin e kompanisë Pixar Up, shtëpia e Carl u hoq me 20,622 balona. Në të vërtetë, do të duhej rreth 20 deri në 30 milionë balona për të ngritur një shtëpi. Dhe vetëm 10,297 balona u përdorën në shumicën e skenave.

Një hulumtuese e hienave paditi Disneyn për “shpifje të karakterit” për përfaqësimin e saj negativ të hienave në Mbretin Luan.

A e dini se çfarë kanë të përbashkët Leonardo DiCaprio, Will Smith, Nicolas Cage dhe Johnny Depp? Ata u konsideruan të gjitha për pjesën e Neos në ‘The Matrix’.

Duart që vizatojnë Rose në Titanik i përkasin James Cameron. Ai gjithashtu tërhoqi çdo skicë të vetme nga lidhësja e Jackit. Regjisori i famshëm është me të vërtetë i majtë, dhe të gjitha skenat e vizatimit u kthyen.

Fjala “dude” përdoret rreth 161 herë në ‘The Big Lebowski’, dhe numri i fjalëve të F-së arriti në 292.

Buzz’s (vëllai i Kevin) ishte në të vërtetë një djalë i përbërë si një vajzë në ‘Home Alone’. Prodhuesit menduan se do të ishte mizore për të hedhur një vajzë të re për këtë pjesë.

Panemi është një vend imagjinar dhe vendosja e përgjithshme e Lojrave të urisë. Emri “Panem” vjen nga shprehja latine “Panem et circenses”, që do të thotë “bukë dhe cirqe”.

Në fund të kredive të Harry Potter dhe Kupës së Zjarrit, thuhet: “Asnjë dragua nuk u dëmtua në bërjen e këtij filmi”. Le të shpresojmë që kjo të jetë e vërtetë!

Gal Gadot u desh të rimarrë disa skena nga ‘Wonder Woman’ kur ajo ishte pesë muajshe shtatzënë, duke përfshirë disa skena ku ajo kishte për të bërë truket.

Emma Watson fillimisht duhej të luante në ‘La La Land’, por ajo duhej të vonohej për shkak të kontratës së saj të nënshkruar më parë për filmin “E bukura dhe Bisha”.

Cameron Diaz bëri debutimin e saj duke vepruar si Tina Carlyle në ‘The Mask’. Ajo kishte 12 audicione para se ajo të zgjidhej përfundimisht për këtë rol vetëm shtatë ditë para fillimit të filmimit.

A ju kujtohet skena në ‘Twilight’ ku Bella dhe Charlie janë në restorant, dhe ka një grua me flokë kafe të errët ulur pas tyre me një kompjuter portativ? Kjo grua është autorja e librit, Stephenie Meyer.

Duket sikur i gjithë emisioni televiziv ‘Friends’ është filmuar në New York. Në realitet, nuk u xhirua asnjë skenë në qytet – gjithçka u filmua në një studio.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook