Çaji nga fletët e karotës mund të përdoret për shërimin e sëmundjeve të veshkave dhe eliminimin e ënjtjeve. 

Mos i hidhni fletët e karotës, sepse përmbajnë albumina, vitamina dhe minerale. Përmbajnë gjashtë herë më shumë vitaminë C sesa rrënja.

Janë burim i shkëlqyeshëm i kalciumit dhe klorofilit, prandaj pastrojnë nga toksina gjakun, limfën dhe gjëndrat mbiveshkore. Forcon kockat dhe muskujt. Përmirëson shikimin.

Sasitë e mëdha të kaliumit dhe të vitaminës K ulin shtypjen e gjakut, normalizojnë metabolizmin, mbrojnë nga osteoporoza dhe sëmundjet e zemrës.

Lëngu nga fletët mund të përdoret si antiseptik për shpëlarjen e gojës. Përtypni këto fletë për t’u liruar nga era e pakëndshme, aftet dhe gjakrrjedhja e mishit të dhëmbëve.

Për shkak të veprimit të fuqishëm antiseptik, fletët e karotës mund të përzihen me mjaltë dhe të përdoren për dezinfektim të plagëve. Përmbajnë substanca të cilat stimulojnë punën e hipofizës.

Në mjekësinë popullore ruse fletët e karotës përdoren për stimulimin e mitrës gjatë kohës së lindjes, prandaj nuk bën t’i hanë femrat gjatë shtatzënisë.

Si përdoren: Përdoreni në sallata, bashkë me hudhrën, xhenxhefiln dhe piperin. Mund ta përdorni në gjellë, ta fërgoni me perime të tjera.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook