Disa prej nesh preferojnë që gjatë pushimeve të udhëtojnë jashtë Shqipërisë dhe të shmangin turmat e mëdha dhe temperaturat e ulëta.

Nëse bëni pjesë tek ky grup njerëzish, zgjidhni një nga këto vende të cilat janë të preferuara për të udhëtuar gjatë qershorit.

Bornholm, Danimarkë

Ky ishull i vogël është në mes të Detit Baltik, një fluturim prej 30 minutash nga Kopenhagen.

Është një ikje e bukur drejt një peisazhi kartolinash, të gjitha rrugët dredha-dredha, portet e mbushura me anije peshkimi dhe toka bujqësore që përfiton nga një klimë e ngrohtë. Tokat pjellore të Bornholm-it prodhojnë për shumicën e restoranteve të reja nordike në kryeqytet, si Kadeau. Produkti i Bornholmit është më i përshtatshmi gjatë muajit qershor. Atje do të provoni ushqimet shërbyer tradicionale të shërbyera me të verdhë veze dhe bukë thekre.

danimarke.jpg

Turqi

Rezervimet globale për në Turqi janë të shumta, pavarësisht paralajmërimeve të sigurisë gjatë dy viteve të fundit.

Kanë kaluar 20 vjet që vendi arkeologjik i Trojës ka fituar statusin e Trashëgimisë Botërore të UNESKO-s, dhe një muze i ri në vend, me më shumë se 150 ekspozita që shpalosin historinë e saj, do të hapet këtë vit. Festivali i 46-të vjetor i muzikës në Stamboll vazhdon deri më 12 qershor, me një listë mbresëlënëse të koncerteve klasike dhe shfaqjeve të organizuara rreth temës së këtij viti, “Obligimet familjare”. Një shfaqje më avangarde e artit pamor dhe të performancës është në shfaqje në Festivalin gjashtë-ditor të Cappadox në Anatolinë Qendrore, që prej 14 qershorit.

Është më e lehtë se kurrë për të arritur edhe në Turqi: Turkish Airlines ka shërbim të drejtpërdrejtë nga nëntë qytete të SHBA, duke përfshirë Houston, Çikago dhe San Francisko.

turqia.jpg

Ojai, California

90 minuta me makinë në veri të Los Anxhelosit ndodhet Ojai, kryeqyteti jozyrtar i Kalifornisë.

Është një qytet i harlisur, i mbushur me diell, ku mund të shijoni muzikë shpirtërore dhe RnB.

Ojai në qershor, ka më shumë për të eksploruar sesa vetëm kundërkulturën dhe fshatrat: Ka festivalin e 72-të vjetor të festivalit Ojai, me koncerte nga agimi deri në mbrëmje. Ajo përkon me festivalin lokal të verës, me vintages nga më shumë se 60 vreshta lokale dhe 30 panaire artizanale. Muaji përfundon me një festë simpatike, Lavender në Frog Creek Farm. Sa herë që ta vizitoni, sigurohuni që të shijoni një mbrëmje duke pirë verë.

california_2.jpg

Hilton Head, S.C.

12 milje plazh në këtë ishull të Karolinës së Jugut në formë këpucësh mirëpresin kthimin e breshkave të detit gjatë këtij muaji, që zvarriten në breg për të hedhur vezët e tyre (femrat kthehen për të hedhur vezët e tyre në vendin ku kanë lindur).

Llampat e rrugëve janë ndaluar për një kohë të gjatë, për të shmangur disorientimin e breshkave kur enden, ndërsa të ftuarëve në hotele u kërkohet të mbajnë dritaret të mbyllura gjatë natës për të njëjtën arsye. Muzeu Bregdetar i Discoveryit zhvillon rregullisht “Talktime dhe Shëtitje në Turtle” për të mësuar rreth këtij fenomeni të shquar. Ju gjithashtu mund të punësoni drejtues për të eksploruar rrugët ujore në dhe rreth ishullit. Delfinët këtu shpesh do të notojë pranë artizanatit nga kurioziteti.Palmetto Bluff, renditet si një nga hotelet më të mira në Jug në çmimet vjetore të Readers ‘Choice Awards.

healton_head.jpg

Sitges, Spanjë

Qershori është zakonisht periudha kur LGBT feston në qytete anembanë botës, kështu që, këtu më mirë se kudo do të mund të shikoni nga afër plazhin e homoseksualëve në qytetin më të fmashëm në Europë.

Një fshat peshkimi fillimisht, Sitges fitoi ‘Accolades arty’ në vitet 1960 kur lulëzoi kundër kulturës Spanjolle. Atmosfera e saj e heshtur dhe tolerante mirëpriti pushuesit homoseksualë shumë kohë më parë se shumë qytete të tjera kryesore (klubi i parë homoseksual i vendit u hap në vitet 1980).

Nga 14-18 qershori do të mund të shijoni një mini-fshat të mbushur me bare, kamionë ushqimi dhe performanca përgjatë bregdetit. Flini gjatë pasditeve me një gjumë pasdreke në një nga plazhet miqësore të homoseksualëve, si Playa Bassa Rodona ose Playa del Muerto, një alternativë e cila është e arritshme duke u ngjitur me kujdes mbi shkëmbinjtë.

spanje.jpg

Hobart, Tasmania

Koleksioni i artit multimilionar i David Ëalsh tërhoqi vëmendje kur hapi muzeun Mona me vlerë prej 80 milionë dollarësh. Aty vendosi koleksionin e tij privat të artit në vitin 2011. Një koleksion artistic I çuditshëm I cili u quajt ‘masturbimi mendor’.

Produkti i lartë i Tasmanisë është në shfaqje, me shijimin e verës ndërsa ka një orar të plotë të performancave të paraqitura për pjesën më të madhe të muajit. Linja kryesore e këtij viti janë Laurie Anderson, një instalacion i 24 kitarave nga Lou Reed.

tansmania.jpg

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook