Përhapja e internetit pothuasje në çdo cep të botës, përveç aspekteve pozitive në fushën e komunikimit, ka sjellë edhe ato negative.

Interneti gjithashtu është kthyer jo vetëm në një armë por edhe në një skutë e personave që mashtrojnë.

Së fundmi, një grup që po hapin profile të rreme, po mundohen t’i mashtrojnë njerëzit në shumë mënyra të ndryshme.

1. Këta persona do ju shkruajn në Mesenxherin e Facebook dhe do ju kërkojnë t’i shkruani në email një mesazh, që ti jepni disa të dhëna tuajat personale më preteksitn se dikush nga të afermit tuaj ka ndërruar jetë dhe ka lënë pasuri të madhe pas, të cilën ua ka lënë ju trashëgim.

2. Këta persona ju dergojnë LINK për të ua marrë profilin tuaj dhe për ta keqpërdorur për mashtrimin e miqve tuaj dhe më pas përdorimin e të dhënave tuaja për akte të paligjshme kibernetike.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”1436″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”0″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook