Pablo Escobar do të hyjë në histori si një nga më të famshmit e drogës të të gjitha kohërave.

Ajo që nuk dini për të është se ai ka qenë adhurues dhe koleksionist i makinave klasike dhe automjeteve të tjera të transportit.

Mbledhja e tij plot pasion e makinave përputhet me shijen e një njeriu që shpëtoi nga lagjet e varfëra të Medellinit dhe vazhdoi të bëhej një nga kriminelët më të pasur të botës.

E çuditshme me shije të shtrenjtë

Që nga vdekja e tij në vitin 1993, koleksioni i tij i dashur tani është në fermën e tij luksoze Hacienda Napoles, e përdorur vetëm për turistët. Si i interesuar për Mercedes 300SL ai kishte Renault 4L e vjetër. Pablo Escobar ishte një koleksionist i çuditshëm i makinave me shije shumë të shtrenjtë.

Gangster autentik

Kolumbiani kishte një dashuri për makinat, duke filluar jetën e tij kriminale herët si një hajdut makine, pastaj thjesht duke blerë ndonjë makinë që ai pëlqente. Një nga automjetet më të çmuara të Escobar ishte në fillim të viteve 1930 Cadillac, të cilin ai e kishte mbushur me të shtëna me armë për ta bërë atë të duket gangster më autentik, si Al Capone.

Një “monument” i së kaluarës së Kolumbisë

Për fat të keq, pjesa më e madhe e koleksionit të Escobar është përkeqësuar që nga vdekja e tij në vitin 1993. Sot, trupat e ndryshkur të veturave të tij të njëpasnjëshme janë në Hacienda Napoles Ranch, selinë e tij për operacionin e kontrabandës së drogës miliarda dollarëshe. Në një garazh të rrethuar nga xhungla, makinat u dogjën nga një grup i quajtur Los PEPES, (Njerëzit e persekutuar nga Pablo Escobar) dhe rivali Cali Cartel. Ata mbeten sot si një monument për të kaluarën e egër kolumbiane, të sjellë nga mbretërimi i Pablo Escobar.

Lavdërimi i Escobarit

Çdo vit industria e turizmit Escobar rritet. Megjithatë, shumë njerëz në Kolumbi kanë frikë se duke treguar pamjet e jetës së tij ekstravagante mund ta lavdërojnë dhe të udhëheqin njerëzit, veçanërisht të rinjtë që i drejtohen zotit të egër të drogës.

Koleksioni i tij i pazakontë

Escobar zotëronte një shumëllojshmëri të gjerë të automjeteve. Nga një klasik Porsche 356 në një limo të Mercedes 600, ai nuk diskriminonte makinat. Më shumë nga koleksioni i tij përfshinte shumë Phaetons amerikanë të vjela nga vitet 1920 dhe ’30. Natyrisht, çdo zot i drogës kolumbiane ka nevojë Toyota Landcruiser, nga të cilat Escobar zotëronte dhjetëra. Megjithatë, koleksioni i tij ishte shumë i pazakonshëm, por përbëhej nga vepra artizanale, avionë privatë dhe madje edhe nëndetëset, të cilat janë një tjetër gjë që veçoi Eskobarin nga rivalët e tij. Escobar ishte më shumë i interesuar për automjetet e ulëta, duke hedhur poshtë Ferrarin dhe Maseratin tipik të njerëzve të tjerë të pasur.

LEXO EDHE:  VIDEO/ Këngëtarja shqiptare filmohet 'e zhveshur', duke parë ndeshjen Angli-Kolumbi

Fitimi i Famës

Escobar ishte aq i suksesshëm saqë karteli i tij kontrolloi rreth 80 përqind të tregut botëror të kokainës. Si kryebashkiaku i tregtisë së drogës në Medellin, Escobar fitoi famën e tij për taktikat e tij të egra që përfshinin torturimin dhe vrasjen e kujtdo që e kundërshtonte ose kërcënonte fuqinë e tij. Politikanët, gazetarët dhe magjistratët ishin ndër grupet e sulmeve brutale të Escobar. 

Duke rikthyer vetveten

U bënë përpjekje të shumta për të arrestuar Escobar gjatë gjithë kohës së mbretërimit të tij në Kolumbi. Forcat kolumbiane ndjenin një presion në rritje nga qeveria e SH.B.A.-së për të ekstraduar atë në akuzat e drogës, por të gjitha arrestimet u penguan nëpërmjet ryshfetit, frikësimit dhe vrasjes. Në vitin 1991, ai pranoi të kthehej në qeverinë kolumbiane. Ai ishte caktuar për të shërbyer pesë vjet në një burg të poshtër që kishte ndërtuar vetë, i cili përfshinte një ujëvarë, vaskë Jacuzzi dhe kontrollohej nga “rojet” e tij.

Së fundi përballë vdekjes
 Vdekja e parakohshme e Pablo Escobar erdhi në vitin 1993 kur u vra nga policia kolumbiane në një përpjekje për të ikur nga arrestimi në Medellin. Ka pasur, dhe vazhdojnë të jenë shumë të fshehta që rrethojnë vdekjen e Pablo Escobar. Ka shumë njerëz në të gjithë botën të cilët e njohin historinë e tij dhe e shohin atë si një lloj heroi për gjestet e tij të punës gjithë mbretërimit të tij në Kolumbi. Shumica, e konsideruan vdekjen e tij si një hap të domosdoshëm drejt përmirësimit të Kolumbisë.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook