Të gjithë e keni provuar të qëndroni pa fjetur të paktën 1 herë dhe ditën tjetër jeni ndjerë shumë keq.

E keni lënë të kalojë pa e kuptuar dëmin që po i shkaktoni trupit tuaj. Ndoshta nuk e dini, por pagjumësia iu shkakton probleme serioze me zemrën, obezitet, diabet dhe depresion. Përpiquni t’ia shmangni vetes ato probleme që varen nga ju duke ndjekur disa hapa të thjeshtë.

Flini dhe zgjohuni në të njëjtën kohë çdo ditë. Edhe në fundjavë!

Qëndroni larg ekraneve para gjumit, do iu lënë zgjuar për shumë orë.

Mbajeni dhomën në temperaturë 18 gradë celsius, trupi bie në qetësi nëse temperatura është e lartë.

Alkooli dhe kafeina duhen mbajtur larg, ose do iu largojnë gjumin ose do zgjoheni keq në mëngjes prej tyre.

Nëse jeni shtrirë dhe gjumi nuk po iu zë mos qëndroni më shtrirë.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook