Qepa është një nga perimet që përdoret më shpesh për të gatuar, por gjithmonë jemi mësuar që ta shohim në përmasa të vogla.

Por kjo qepë, e rritur nga një fermer është qepa më e madhe që mund të keni parë ndonjëherë në jetën tuaj.

Peter Glazebrook ka prezantuar për njerëzit qepën që peshon 6.65 kg duke thyer rekordin e tij botëror të mëparshëm prej 5.4 kg.

75-vjeçari nga, Glazebrook, Newark East Midlands, ka qenë fermer për më shumë se 30 vjet.

Por ky nuk është rekordi i parë që thyen fermeri, pasi dhe më parë ka thyer rekorde të tjera, si me lulelakrën më të madhe në botë, rrepën më të gjatë dhe pataten më të rëndë.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook