Ju prezantojmë me fshatin më të veçantë pa trafik, pa rrugë dhe makina; kalohet vetëm me varka

Por, për ata që e duan shumë gjelbërimin, në Holandë ka një zgjidhje të përbashkët.

Ky është fshati Giethoorn, pa rrugë, pa makina, e vetmja mundësi e çarkullimit është nepërmjet varkave ose urave të bukura nga truri.

Ky fshat daton që nga shekulli i 18-të dhe nuk është për çudi, që ka tërhequr shumë vizitorë.

Vizitorët e këtij fshati, detyrohen që veturat e tyre t’i lënë jashtë fshatit, për të lundruar pastaj me varka nepërmjet tij.

Fshati ka një popullsi prej 2,600 banorë dhe fotografitë e mëposhtme, do t’ju tregojnë pse ky fshat mund të quhet si më i bukuri në botë.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook