Në tregun e njohur historikisht të peshkut “Tsukiji” u shit toni më i madh në këtë vit me peshë 405 kilogram për 320 mijë dollarë.

Sipas informacioneve në qytetet japoneze, toni më i madh në tregun më të madh të peshkut në botë u shit për 790 dollarë për kilogram.

Tregu i peshkut ka bërë gjithashtu shitjen e tij të fundit në këtë vend, nga ku në periudhën e ardhshme do të zhvendoset.

Ky treg i peshkut daton që në shekullin e 16-të dhe sot ajo është gjithashtu një nga atraksionet më të rëndësishme turistike në Japoni.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook