Rizgjimi i një vullkani, i cili ndodhej në prefekturën qendër-perëndimore të Gunmas, Japoni, ka shkaktuar një ortek i cili i ka marrë jetën një ushtari dhe ka lënë të plagosur 16 të tjerë.

Sipas agjencisë meterologjike kombëtare, bëhet fjalë për shpërthimin e parë të këtij vullkani nga viti 1983.

Të paktën 1 ushtar ka humbur jetën dhe 16 persona janë plagosur nga rënia e gurëve vullkanikë, që u pasuan në ortekë në një nga psitat e skive.

Japonia njihet për numrin e madh të vullkaneve, ku numëron 111 aktivë.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”914″ sortorder=”9197,9199,9198″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”0″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook