Banorët u tmerruan kur një krijesë misterioze vrau tetë dele në mënyrë misterioze, madje duke ja u thithur edhe gjakun. Trupat e deleve me vrima në qafën e tyre u gjetën nga një fermer. Zbulimi i tmerrshëm u bë në fshatin Matveevtsy në rajonin lindor të rajonit të Ternopil të Ukrainës.

Madje ka lënë fshatarët të frikësuar për të lënë shtëpitë e tyre. Fermeri Mykhailo Ostapyuk tha: “Kufomat e deleve ishin të shpërndara në pjesë të ndryshme.

“Duket sikur janë gjuajtur dhe vrarë një nga një.”

Një veterinere e quajtur Maria Andriychuk tha se çdo kufomë kishte dy vrima në arterien e qafës.

Të gjitha trupat e vdekur ishin të pa gjak – madje edhe zemrat e tyre, thuhet.

Andriyçuk tha: «I gjithë gjaku u thith nga trupat e tyre përmes vrimave në qafë dhe këmbë.

Kur ajo bëri një autopsi në disa nga kufomat, thotë se ajo ishte e tronditur edhe më shumë.

Ajo tha: “Nuk kishte as një pikë gjak në zemrat e kafshëve, ato ishin vetëm bosh, kurrë nuk kam parë ndonjë gjë të tillë më parë”.

As autoritetet lokale, as veti as fshatarët nuk kanë ndonjë ide se çfarë lloj krijesash mund të thithë të gjithë gjakun nga tetë dele të rritura.

Një nga gratë lokale tha: “E gjithë kjo është një mister i plotë për ne, kam frikë të dal nga shtëpia ime”.

LEXO EDHE:  Tensionohet situata në Astir, banorët përplasen me policinë, kundërshtojnë heqjen shtyllave të ndriçimit