Mediat e huaja raportojnë seisa gjurmë të mëdha dinozaurësh janë zbuluar në ‘Isle of Skye’, Britani.

Gjurmët janë lënë nga dinozaurët 170 milionë vjet më parë, por vetëm kohët e fundit janë parë në shkëmbinjtë e Skye.

Sauropodët ishin të gjatë 15 metra dhe peshonin më shumë se 10 ton.

Ata vijnë nga një kohë e quajtur ‘Middle Jurassic’ dhe ka shumë pak informacione për to.

Por gjurmët tregojnë se dinozaurët në Britan’i u shfaqën të paktën 230 milionë vjet më parë dhe duket se kanë qenë të civilizuar e jetonin në mënyrë paqësore së bashku.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”1324″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”0″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook