Njëzet e pesë persona kanë vdekur dhe 20 të lënduar pasi një vullkani pranë Guatemalës, shpërtheu duke nxjerrë tym dhe llavë.

Volcan de Fuego, i cili përkthehet në ‘vullkanin e zjarrit’ shpërtheu pak para mesditës të së dielën, 27 milje nga qyteti i Guatemalës.

Vullkani, i njohur si një nga më aktivët në Amerikën Qendrore, ka shkatërruar shtëpitë dhe fshatrat e afërta të zbrazëta në blozë pasi dërgoi re të hirit gjashtë milje në ajër.

Kjo është hera e dytë që vullkani ka shpërthyer këtë vit.

“Rreth katër orë pas shpërthimit fluksi i lavës që arrin temperaturat rreth 1,300 gradë Fahrenheit, u rrodhi nga mali” shkruan ABC.

Shpërthimi ka vrarë tashmë 25 persona, tha CONRED, koordinatori kombëtar i qeverisë për reduktimin e katastrofave.

Zyrtarët e qeverisë kanë frikë se numri i viktimave mund të rritet.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”1571″ sortorder=”15171,15173,15170,15183,15174,15168,15169,15172,15175,15176,15177,15167,15178,15180,15179,15181,15182,15184″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”0″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook