Një gjyshe 63-vjeçare nga Tajlanda vuan nga një gjendje mjekësore që i jep pamjen fytyrës së saj sikur është duke u shkrirë.

Gjendja tashmë e ka shkaktuar atë të humbasë shikimin dhe e ka shtrembëruar fytyrën aq keq saqë goja dhe hunda e saj duken sikur po varen.

Gjyshja, e quajtur Wiang Boonmee, thotë se ajo ka vuajtur nga rritjet e çuditshme dhe të pazakonta në fytyrën e saj që kur ishte fëmijë dhe nuk pranon të ndërhyjë në përpjekje për të korrigjuar gjendjen nga frika se do të vdesë në tryezën e operacionit.

Megjithëse ajo ka vuajtur për dekada dhe ka humbur pamjen e saj, znj. Boonmee ka lëvizur kohët e fundit në Bangkok për të shitur xhingla dhe lule në rrugë. 

Megjithatë, zonja Boonmee jetonte më parë në Surin rurale ku banorët ishin mësuar me pamjen e saj. Tani në Bangkok, ajo ka marrë shumë vëmendje. Mjekët u kontaktuan nga kalimtarët që kërkonin ndihmë për të.

Zonja Boonmee ka gjasa të vuajë nga një gjendje mjekësore gjenetike e quajtur neurofibromatosis, ku tumoret e buta rriten në indet nervore. Këto tumore mund të rriten kudo në sistemin nervor të njëriut, duke përfshirë në tru dhe palcë kurrizore. Gjendja zakonisht diagnostikohet në fëmijëri dhe trajtohet në fillim me operacion për të hequr tumoret.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”736″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”0″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Komplikimet e neurofibromatozës mund të përfshijnë humbjen e dëgjimit, dëmtimin e të mësuarit, problemet e enëve të zemrës dhe të gjakut, humbjen e shikimit dhe dhimbjen. Gjendja mund të ndryshojë në ashpërsi, dhe përderisa nuk ka shërim për neurofibromatosis, pacientët shpesh mund të jetojnë gjatë dhe jetë normale me trajtim të duhur.

Pa kirurgji dhe trajtim, gjendja me të cilën znj. Boonmee jeton është mjaft e dobët, dhe është shumë mbresëlënëse që ajo ka arritur të jetojë një jetë të pavarur. Gjendja nuk është e shërueshme, prandaj ka të ngjarë që gjendja e saj të përkeqësohet.

Përkthyer dhe përshtatur nga “DuaLajm.com”

 
Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook