[ngg_images source=”galleries” container_ids=”186″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”0″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Aeroporti i Pizës është pushtuar nga arti. Helidon Xhixha është protagonist i edicionit të ri VolareArte të promovuar nga Fondacioni Henraux dhe Aeroporti Toscana.

Për Pisan, është edicioni i katërt i kësaj iniciative që tetë vjet më parë, së pari në Itali, solli skulpturat brenda dhe jashtë aeroportit në kontakt me pasagjerët.

Helidon Xhixha në dekadat e fundit është bërë një personalitet i shquar i skenës bashkëkohore, duke fituar sukses të madh në kritikat ndërkombëtare.

Vegimi dhe teknika novatore e Xhixhajt, që aktualisht jeton midis Milanos dhe Dubait, përkthehet në një art monumental që përcakton marrëdhënien midis skulpturës dhe mjedisit rrethues.

Veprat e tij kanë karakteristika të veçanta, me ndriçimin dhe efektet speciale që rezultojnë nga aftësia për të nxjerrë jashtë nga materiali një energji shumë jetike që prodhon një dialekt të artikuluar dhe të paparashikueshme të konfigurimin vibruese.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook