“Deti i Hajdutëve” lançohet këtë muaj, dhe u ofron lojtarëve mundësinë për të jetuar fantazitë e tyre të ndërthurura.

Përveç shkatërrimit të anijeve armike dhe luftimit të përbindëshave, ju do të keni mundësi të gjeni thesarin e varrosur – por nëse kërkoni një thesar që është pak më i prekshëm, “Kërkimi për Bananen e Artë” është ajo që ju nevojitet.

Kërkimi për Bananen e Artë është një konkurs i Thesarit në det të “Detit të Hajdutëve” që i detyron ekipet me nga katër piratë për të zgjidhur një sërë enigmash. Duke filluar nga data 19 mars në orën 3 të mëngjesit dhe duke vazhduar për tre ditët e ardhshme, gara do të shfaqë 15 gjëagjëza të përgjithshme, dhe përgjigjet mund të gjenden në internet si dhe në disa vende gjeografike si Key West, Florida dhe Berlin, Gjermani.

Microsoft gjithashtu i lajmëroi lojtarët e interesuar që ata do të duhet të shkruajnë përgjigjet e tyre diku më përpara, pasi ato nuk mund të dorëzohen derisa të dalin 15 gjëagjëzat. Kjo përshtatet në përputhje me videolojën e Detit të Hajdutëve, pasi lojtarët duhet të kujtojnë se ku ndodhen vendet nëpër hartë në lojë dhe pikë referimi.

Pasi ekipi juaj të ketë përfunduar të pesëmbëdhjeta gjëagjëzat, ju do të dërgoni përgjigjen tuaj përfundimtare dhe ekipet më të shpejtë nga çdo rajon – konkurs është në dispozicion të atyre në Mbretërinë e Bashkuar, SHBA, Kanada, Francë, Gjermani dhe Australi – do të vijnë së bashku për një sfidë përfundimtare. Fituesi do të marrë titullin Golden Bananas, krijuar nga Smith & Harris Goldsmiths dhe e vlerësuar me rreth 30,000 dollarë për banane. Ka katër gjithsej, kështu që secili anëtar i ekuipazhit mund të marrë në shtëpi një banane dhe normalisht nuk mund ta hani atë.

LEXO EDHE:  Bill Gates dhe Mark Zuckerberg ju rekomandojnë 17 librat që duhet ti lexoni me patjetër

Struktura e formës së lirë të lojës dhe ngjyrat e ndritshme janë një frymë e ajrit të freskët kur krahasohet me shumicën e lojërave të tjera të Microsoft.

Deti i Hajdutëve lançovet për Xbox One dhe Windows 10 PC më 20 mars. Loja mbështet ndër-play mes dy platformave, kështu që ju do të jeni në gjendje të luani në bashkëpunim me miqtë edhe nëse ata nuk zotërojnë sistemin tuaj. Ajo gjithashtu do të jetë në dispozicion si pjesë e Xbox Game Pass në të njëjtën ditë që lëshon.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook