Flokët janë gjysma e bukurisë së njeriut, por kjo bukuri për shumë persona ‘zhduket’ shumë herët.

Ky është një shqetësim i vazhdueshëm, ndërsa shumë persona jetojnë me frikën se me këto ritme flokët do t’i braktisin një ditë dhe mund të mbeten tullacë?

Shkencëtarët kanë arritur të zbulojnë një kurë që lufton rënien e flokëve brenda 6 ditëve, dhe nuk është transplant por një rritje natyrale dhe pa efekte anësore.

Mund të mendonit se ishte një kërkim disa vjeçar nga shuam shkencëtarë. Gaboheni, sepse ishte thjeshtë një rastësi, një gabim që solli zgjidhjen e madhe për rënien e flokëve. 
Sipas shkencëtareve ata kanë qenë duke kërkuar një kur për osteoporozës, që shkakton dobësimin e kockave.

Udhëheqësi i projektit deklaron se teksa kanë qenë duke eksperimentuar ilaçin tek pacientët, vunë re se flokët e pacientëve nisën të rriteshin 33% më shpejt dhe më të dendur se normalisht.

Vetëm në 6 ditë flokët e tyre u rritën me dy milimetra.
Ilaçi i quajtur WAY-316606 pritët të rikthej përsëri sharmin e 40% të burrave dhe 50% të femrave që kanë nisur të humbasin flokët e tyre që në moshën 35 vjeçare.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook