Mësoni si të përgatisni gjizë në kushtet e shtëpisë suaj.

Pa shumë mundim dhe jashtëzakonisht e lehtë për t’u realizuar. 

Përbërësit:

 • 2 litra qumësht
 • 1 filxhan kafe me uthull
 • Kripë e zezë
 • NapëPërgatitja:Hapi 1

  Ziejmë qumështin në një tenxhere.

  Hapi 2

  Qumështi arrin kulmin e zierjes dhe fillon të fryhet.

  Hapi 3

  Hedhim uthullën në qumësht.

  Hapi 4

  Fikim sobën dhe pas tre minutash heqim dhe tenxheren.

  Hapi 5

  Pas 5 minutash e hedhim në tenxheren që kemi vendosur napën.

  Hapi 6

  Lidhim 4 cepat e napës me njëra tjetrën duke i dhënë formën e rrumbullakët.

  E lëmë të kullojë nga 1 deri në 1 orë e gjysmë. Gjiza është gati!

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook