Hitleri, i cilësuar si diktatori më i madh i të gjitha kohërave, krimineli nazist numër 1 në botë, i cili sundoi në Gjermani për 17 vite, dhe jo çdokush guxonte t’i kthente fjalën, megjithatë kishte raste, që i falte ai.

Kështu, një asistent i tij, njeri shumë i afërt me të i komentoi mustaqet që në atë kohë i quanin “furça e dhembëve”. Asistenti i tha Hiterlit se se nuk ishin në modë, ai u përgjigj: Nëse nuk janë, do të bëhen pasi po i mbaj unë, shkruan “Daily Mail”.

Adolf Hitleri ishte ideator dhe zbatues i Holokaustit, dhe shkaktar i Luftës së Dytë Botërore. Njihet si personi më i frikshëm në gjithë historinë, duke qenë se shumë njerës të pafajshëm u vranë sa sundonte ai. Në këtë kohë u vranë 12 milionë gjermanë dhe u masakruan 6 milionë hebrenj.

Në pesë vite që Hitleri nisi Luftën e Dytë Botërore u vranë dhe u masakruan mesatarisht 11 mijë persona në çdo ditë. 6 milionë hebrenj, 6 milionë civilë sllavë, 4 milionë robër lufte, 1.5 milionë dezertorë politikë, 800 mijë romë, 300 mijë njerëz me handikap, 250 mijë homoseksualë, 2 mijë dëshmitarë të Jehovait, shkruan Gazeta Metro
Adolf Hitler lindimë 20 prill 1889, në Braunau, një qytet në Austri dhe vrau veten në Berlin, në Bunkerin e Kancelarisë Perandorake, që ishte ndërtuar posaçërisht për të, në orën 15:30, në mesditën e 30 prillit 1945. Jetoi 56 vite, një javë e tre ditë.

LEXO EDHE:  Trendi i modës që ka pushtuar Instagramin, zbuloni ngjyrën e vitit 2019

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook