Një grup shkenctarësh thanë se injektimi i një gjilpëre me drogë në ditë mund t’i shuajë urinë fëmijëve të lindur me gjendra obeziteti.

Sipas një specialisti të drogërave së shpejti kjo metodë do të përdoret për këto fëmijë.

Lënda e drogës, e quajtur liraglutide, mund të ndihmojë për të luftuar efektet e gjenit MC4R, e cila është arsyeja që disa fëmijë shëndoshen kur janë të rinj.

Megjithatë, një dozë prej 3mg liraglutide çdo ditë pas një studimi të kryer ishte e mjaftueshme për të rivendosur këtë “buton ndalimi” gjenetik dhe për të ndihmuar pjesëmarrësit të humbasin deri në shtatë kilogramë peshë.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook