Një ishull i vogël në Oqeanin Paqësor, është vendi i një zbulimi të madh që mund të ndryshojë të ardhmen ekonomike të Japonisë dhe jo vetëm.

Një ekonomist e quajti atë një “ndërrues të rregullave të lojës”, kjo pas rëndësisë së zbulimit në Japoni. 

Është baltë; një bandë e tërë e baltës – rreth 16 milion ton, për të qenë më të saktë. Dhe në atë baltë, ka ‘dyqane masive’, ‘gjysmë të pafundme’ të mineraleve më të rralla të tokës.

Këto lloj mineralesh përmbajnë elementë të rrallë të tokës, që përdoren në pajisje të teknologjisë së lartë si smartphone-s, sistemet e raketave, pajisjet radare dhe automjetet hibride.

Për shembull, një nga metalet e përfshira në këtë zbulim të fundit, mund të përdoret për të bërë lente kamera, superpërcjellëse dhe ekranet e telefonit celular.

Sipas një materiali të ri të botuar nga një ekip hulumtuesish japonezë, kjo pjesë e madhe e baltës së thellë të detit të pasur me minerale qëndron pranë ishullit Minamitori, një ishull i vogël 1.200 kilometra larg brigjeve të Japonisë.

16 milion ton materiale të gjendura atje, mund të përmbajnë 780 vjet vlerë të ittriumit, 620 vjet europium, 420 vjet vlerë terbium dhe 730 vjet vlerë dysprosium.

Me fjalë të tjera, “ka potencialin për të furnizuar këto materiale në një bazë gjysmë të pafund në botë”.

LEXO EDHE:  “Kam 6 muaj pa bërë seks”, cërriksi habit me kërkesën e tij

Megjithatë, Japonia ka kontroll të plotë ekonomik mbi furnizimin e ri, dhe studimi tha se të gjitha indikacionet çojnë në përfundimin se burimi i ri “mund të shfrytëzohet në të ardhmen e afërt.

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook