I ftohti siberian që ka përfshirë vendin do të vijojë edhe përgjatë orëve në vijim, ku pritet rënie e ndjeshme e temperaturave.

Sipas IGJEUM, temperaturat në kryeqytet pritet të arrijnë në -3 gradë Celsius, ndërsa Korça do të jetë qyteti më i ftohtë ku temperaturat do të shkojnë deri në -12 gradë Celsius.

Parashikimi i IGJEUM

RESHJET
Sot pasdite (e diel dt.06) dhe nesër (e hënë dt.07) priten reshje lokale të dobëta në zonat malore në shumicën e qarqeve (siç tregohet në tabelë, respektivisht për secilin qark). Ato do të jenë në formë dëbore.

TEMPERATURAT
Ato do të mbeten të ulëta për shkak të masave ajrore arktike, të cilat pritet të qëndrojnë në rajonin tonë deri ditën e martë (dt.08). Kjo do të sjellë ngrica gjatë natës në të gjithë vendin, ndërsa në vendet malore do të ketë ngrica edhe gjatë ditës.
Më konkretisht, nesër (e hënë dt.07) temperaturat minimale dhe maksimale të ajrit pritet të arrijnë:

në bregdet: -1 / 7 °C
në vendet e ulëta: -3 / 4 °C
në vendet malore: -12 / -4 °C

ERA
Sot pasdite (e diel dt.06) pritet të fryjë e lehtë, ndërsa nesër (e hënë dt.07) mesatare deri e fortë.