Parku i lojërave në Tiranë, i njohur me emrin “7 Xhuxhat” tek “Rruga e Elbasanit”, u hap më 1 Qershor 2001 kur në krye të Bashkisë së kryeqytetit ishte Edi Rama.

Aso kohe, në ceremoninë e inagurimit përveç Ramës, mori pjesë dhe kryeministri i atëhershëm, Ilir Meta.

Rama hipur mbi një rosak, ndërsa Meta me vajzën e madhe, Bora, hipur në kamardare, bënë mjaft bujë, duke u shpërndarë në të gjitha gazetat.

Fotot janë publikuar nga arkiva e LSA Photo, ndërsa sot Bashkia e Tiranës ka nisur punimet për parkun e lojërave, pasi e gjithë hapësira do të shndërrohet në një kënd lojrash modern për fëmijët dhe shlodhje për më të rriturit.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”814″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_imagebrowser” ajax_pagination=”0″ order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

Për të marrë lajmet e fundit të “DuaLajm.com”, ndiq edhe faqen tonë në Facebook